kamerzysta na wesele cena

Kamerzysta na wesele – cena. Ile powinno kosztować filmowanie ślubu?Zobaczyłeś ceny filmowców i fotografów na przyszły rok i Twoja reakcja była w skrócie taka, że starczyłoby na wycieczkę do Honolulu i zostałoby Ci jeszcze na rower i kurtkę? A może zastanawiasz się, czy kamerzysta to w ogóle uzasadniony wydatek? W obydwu przypadkach powinieneś czytać dalej. W dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić skąd biorą się ceny takich usług, ile powinny one kosztować i czy w ogóle warto za nie słono płacić. Miłej krótkiej lektury!


Kamerzysta na wesele – cena na rynku.


Zakres cen, jaki obejmuje filmowanie wesel w Polsce zwykle zamyka się w przedziale od 2 do 6 tysięcy złotych za wyprodukowanie filmów z jednego wesela. Zazwyczaj możemy za tą kwotę dostać dwa filmy. Jeden krótszy – teledysk trwający zazwyczaj od 3 do 10 minut i drugi reportażowy. Trwa on często od 30 minut do nawet trzech czy czterech godzin. Zależnie od regionu kraju.

Szukasz tańszej alternatywy? Coraz częściej, wzorem zachodnim, praktykuje się pomijanie długiego filmu reportażowego i skupianie się na krótkim filmie podsumowującym. Zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie, choć nie zawsze. (Skontaktuj się) aby dowiedzieć się więcej o naszych cenach dla takiego mini pakietu.

Cena filmowania wesela. Od czego zależy?


Kamerzysta na wesele – cena usługi waha się od 2.5 do 4.5 tysięcy złotych, ale to oczywiście zależy. No właśnie… zależy, ale od czego? A no od tego, co dostajemy w cenie. Czy będzie ona zawierała ujęcia z pleneru? Dojazd pod wskazane lokalizacje? Dodatkowe opcje sprzętowe typu wysięgnik filmowy, elektroniczny stabilizator obrazu, mikrofon krawatowy? A także ile będą trwały filmy? Ilu będzie operatorów kamery? Czy będą ujęcia z drona? Jeśli tak, to czy filmowiec ma odpowiednie kwalifikacje? Te szczegóły wpływają oczywiście bezpośrednio na jakość produktu końcowego. Tak więc kamerzysta za 2500 złotych, który nie ma w cenie prawie nic, może okazać się ostatecznie droższy niż taki za 3500 złotych, który oferuje kompleksową usługę. Na pewno będzie tak jeśli za cokolwiek ponad program będzie trzeba dopłacić. Dlatego warto o to dopytać na spotkaniu czy przy podpisaniu umowy.


Dobry kamerzysta na wesele – czy warto?


A co jeśli masz znajomego, który ma dobry aparat i proponuje Ci filmowanie i montaż za 500 – 1500 złotych i zastanawiasz się, czy nie skorzystać z jego pomocy? A może jednak lepiej jest skorzystać z firmy zewnętrznej? Wszystko to może wydawać się nie do końca takie proste.

Jestem stronniczy w tym temacie, chcąc tego czy nie. Jednak moim zdaniem, jeśli na Twoim weselu filmowiec to tylko mały dodatek, wcale niegłupim pomysłem jest skorzystanie z oferty bliskiej osoby, która oferuje nam wykonanie usługi za niższy koszt. Jeśli jednak chcesz mieć naprawdę dobrą pamiątkę na całe życie, do której wracasz zawsze chętnie i jeśli chcesz mieć jak najlepszy obraz tego dnia w swojej głowie, zatrudnienie i zapłacenie zawodowemu filmowcowi to na pewno nie będą pieniądze wyrzucone w błoto. Tym bardziej, że oglądając film można przypomnieć sobie nie tylko jak wyglądaliśmy i jak wyglądali nasi bliscy, ale też jaki mieli sposób bycia, poruszania się, wchodzenia w interakcje z innymi itp. Film jako pamiątka ślubna ma plusy i minusy, ale akurat zobaczenie osób takich, jakimi były naprawdę… Według mnie daje to sporą przewagę nad albumem zdjęć. Z tego właśnie powodu nie schodziłbym z tym konkretnym kosztem (jeśli oczywiście zależy Ci na filmie) poniżej 2.5 tysiąca złotych za pełen pakiet zawierający 2 filmy.

Dlaczego aż tyle?


Ktoś, kto wykonuje swoją pracę dobrze, nie musi i nie może (bo jedno wesele, wraz z montażem, zajmuje dobre kilkadziesiąt godzin) brać mniejszego wynagrodzenia. Jeśli ktokolwiek w obecnym roku wycenia taką usługę na 1500 złotych, to oczywiście spojrzałbym na jego ofertę, ale zastanowiłbym się także, dlaczego wycenił swoją pracę tak nisko. Mówię to, ponieważ jako osoba, która kręci śluby zawodowo, zdaję sobie sprawę z tego, że sprzęt potrafi kosztować naprawdę sporo. Każdy dobry specjalista wie, że przecież trzeba w niego inwestować. Pojawia się więc pytanie, czy tani filmowiec będzie wystarczająco kompetentny. Przecież zakup sprzętu nie jest jedynym wydatkiem. Utrzymanie firmy, rozwój warsztatu umiejętności, a także dobre i legalne oprogramowanie do montażu filmów generuje dodatkowe koszty. Ceny za bezterminowe licencje do profesjonalnych programów montażowych możesz podejrzeć w internecie, tylko wcześniej najlepiej usiądź…

Więc ile?


Moim zdaniem dobry i „doinwestowany” filmowiec za pełen pakiet 2 filmów i plener na wesele powinien kosztować co najmniej 3 tysiące złotych. Inaczej nie ma on racji bytu na legalnym rynku, a jeśli wydasz więcej i dokładnie obejrzysz portfolio potencjalnego kamerzysty, możesz liczyć na coś naprawdę wyjątkowego.

Myślę, że jest to niestety jedna z tych rzeczy w życiu, gdzie dostajemy tyle, ile zapłacimy. Tym artykułem chciałem tylko przybliżyć szczegóły co do wysokości cen filmowców jako osoba znajdująca się często po drugiej stronie kamery, ale jest to decyzja indywidualna, którą musimy podjąć sami.

Ale hej… jeżeli jesteśmy wystarczająco dobrze poinformowani, nie ma złych wyborów, prawda? 🙂

Pozdrawiam.
Emanuel Kalka

P.S.
Spójrz na nasze realizacje – a nóż Ci się spodobają!
http://ekmedia.org/oferta-filmy-slubne/

P.S. II
Podeślij link do tej podstrony (http://ekmedia.org/kamerzysta-na-wesele-cena/) osobie, która jest na etapie organizowania dnia ślubu. Może ułatwisz jej trochę ten proces!

Tłumacz »

Powered by WordPress | Themify ultra theme | Projekt - Emanuel Kalka EKMedia - 2017 ©